Wybory parlamentarne 2019. Czy można głosować za granicą?

Jeśli w dniu wyborów jesteś za granicą, a chcesz głosować, musisz taki zamiar zgłosić właściwemu konsulowi
Jeśli w dniu wyborów jesteś za granicą, a chcesz głosować, musisz taki zamiar zgłosić właściwemu konsulowi fot. Mateusz Ochocki/KFP

Czy można głosować za granicą? Oczywiście, że tak! Trzeba tylko załatwić proste formalności. Poniżej podpowiadamy, jak to zrobić.Czy głosowałeś kiedyś w wyborach przebywając za granicą?

tak, zdarzyło mi się to 33%
nie, nigdy 67%
zakończona Łącznie głosów: 9
Jeśli stale zamieszkujesz za granicą albo przebywasz tam czasowo i chcesz wziąć udział w głosowaniu, powinieneś zgłosić taki zamiar właściwemu konsulowi. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, można to zrobić ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

W zgłoszeniu podaj:
  • nazwisko i imiona,
  • imię ojca,
  • datę urodzenia,
  • numer PESEL,
  • adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą,
  • adres zamieszkania wyborcy w kraju, tj. miejsce ujęcia w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą),
  • numer ważnego polskiego paszportu oraz miejsce i datę jego wydania.


W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu możesz podać numer ważnego dowodu osobistego.Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej w 3 dniu przed dniem wyborów.

Za granicą można głosować również na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.