stat

Sąd oddalił pozew w trybie wyborczym Adamowicza

Proces w trybie wyborczym cieszył się dużym zainteresowaniem dziennikarzy.
Proces w trybie wyborczym cieszył się dużym zainteresowaniem dziennikarzy. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Sąd oddalił pozew przeciwko kandydatowi PiS na prezydenta Gdańska - Kacprowi Płażyńskiemu. Wniosek złoży Paweł Adamowicz, ubiegający się o reelekcję prezydent Gdańska. Wyrok, który nie jest prawomocny, zapadł po rozprawie trwającej w piątek przez 6 godzin.Przypomnijmy, że chodziło o wywiad udzielony w poniedziałek w Radiu Gdańsk, w którym Kacper Płażyński, popierany przez PiS kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stwierdził, że Paweł Adamowicz kłamie, gdy mówi, że chce zbudować tramwaj do dworca PKP we Wrzeszczu, bo to on właśnie miałby chcieć to zrobić, a nie Paweł Adamowicz.

Prezydent Paweł Adamowicz wraz ze swoim sztabem domagał się sprostowania:

  • wypowiedzi, że prezydent Paweł Adamowicz nie chce inwestycji polegającej na przeprowadzeniu linii tramwajowej Gdańsk Południe - Gdańsk Północ,

  • wypowiedzi, że nie będzie realizowana linia do dworca PKP we Wrzeszczu,

  • wypowiedzi, że przystanek czy też przystanki przy dworcu PKP są pomysłem Kacpra Płażyńskiego,

  • wypowiedzi, że Paweł Adamowicz chce splagiatować pomysł budowy tramwaju,

  • wypowiedzi, że Paweł Adamowicz buduje w Gdańsku przedszkola dla 300 lub 400 dzieci.

Czytaj więcej: Płażyński: Adamowicz podebrał mi pomysł na tramwaj do Wrzeszcza.

Proces rozpoczął się w piątek o godz. 14. Kacper Płażyński i jego pełnomocnik poprosili sąd o przerwę w celu zapoznania się z wnioskiem. Sąd zarządził 45 minut przerwy. Po wznowieniu rozprawy sąd sprawdził obecność świadków. Ze strony Pawła Adamowicza zostali powołani - Wiesław Bielawski, czyli obecny zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. gospodarki.

Z uprawnienia do powołania świadków skorzystał też Kacper Płażyński. Na świadka powołał on znajdującego się na sali sądowej dziennikarza zajmującego się tematami gdańskiej infrastruktury w Trojmiasto.pl Macieja Naskręta, a także radnego PiS - Piotra Gierszewskiego.

Wszyscy świadkowie byli przepytywani w kwestii poniedziałkowego wywiadu, dotyczącego budowy linii tramwajowej we Wrzeszczu. Piotr Gierszewski i Piotr Kowalczuk byli pytani o budowę przedszkoli.

Proces w trybie wyborczym - na zdjęciu Kacper Płażyński.
Proces w trybie wyborczym - na zdjęciu Kacper Płażyński. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Oddalenie wnioskuSąd prowadził sprawę do godz. 20. Potem udał się na przerwę w celu przygotowania postanowienia. Około godz. 21 sędzia Sądu Rejonowego w Wejherowie oddelegowany do Sądu Okręgowego Krzysztof Braciszewicz postanowił o oddaleniu pozwu w całości.

Sąd nie zgodził się, że słowa przytoczone we wniosku Adamowicza padły na antenie.

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom, że Płażyński przyznał, że istotą jego wypowiedzi udzielonej w poniedziałek dziennikarzowi Radia Gdańsk był fakt, że koncepcja, jaką złożyli do zaopiniowania przez RDOŚ gdańscy urzędnicy, nie zakłada poprowadzenia linii przez ul. Łostowicką, ani też zakończenia jej przy dworcu PKP Gdańsk Wrzeszcz.

Sąd podkreślił, że wpisanie inwestycji budowy tramwaju do studium wykonalności nie może być uznane za realizację inwestycji. Jest to jedynie możliwość, ale miasto jej nie realizuje.

Uzasadnienie wyroku zostanie przesłane stronom postępowania w sobotę rano.

Proces w trybie wyborczym - na zdjęciu Paweł Adamowicz.
Proces w trybie wyborczym - na zdjęciu Paweł Adamowicz. fot. Maciej Naskręt/Trojmiasto.pl

Będzie odwołanieWyrok nie jest prawomocny. Paweł Adamowicz zapowiada złożenie odwołania od wyroku.

- Zaraz gdy otrzymam orzeczenie sądu, złożymy odwołanie. Jestem bardzo zaskoczony tym wyrokiem - przyznał Adamowicz, który był pewny wygranej. Jeszcze przed wydaniem wyroku, w trakcie rozprawy, zamieszczał w portalu społecznościowym komentarze, w których to podkreślał.
Zadowolenia z wyroku nie krył za to Kacper Płażyński.

- Sprawiedliwości stało się zadość. Niepotrzebnie straciliśmy wszyscy czas - komentuje Płażyński.
Propozycja tramwaju wg. administracji Pawła Adamowicza.
Propozycja tramwaju wg. administracji Pawła Adamowicza. graf. Trojmiasto.pl

Pomysł władz Gdańska na linię tramwajową do WrzeszczaAdministracja Pawła Adamowicza chce, by tramwaj mógł pojechać między Południem a Wrzeszczem przez Piecki - Migowo (Morenę) i dalej wzdłuż rezerwy Nowej Politechnicznej zobacz na mapie Gdańska do al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska. Nie wiadomo jak trasa tramwajowa pobiegnie przez sam Wrzeszcz - przez ul. Do Studzienki czy też ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

Obecnie miasto złożyło wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na tę inwestycję w dwóch wariantach. Na razie nie ma mowy o decyzji środowiskowej dla trasy przy dworcu PKP we Wrzeszczu, która stała się osią sporu pomiędzy kandydatami. Miasto nie złożyło w tym zakresie wniosku o wydanie takiej decyzji. Choć w koncepcji ten pomysł się pojawiał.

Propozycja kandydata PiS Kacpra Płażyńskiego.
Propozycja kandydata PiS Kacpra Płażyńskiego. graf. Trojmiasto.pl

Jak widzi tramwaj do Wrzeszcza Kacper Płażyński?Zapowiedziana przez Płażyńskiego trasa szybkiego tramwaju miałaby się zaczynać, patrząc od strony południa Gdańska, na wysokości ul. Wilanowskiej. zobacz na mapie Gdańska Dalej trasa pobiegła by do ul. Łostowickiej zobacz na mapie Gdańska i nią do ul. Schuberta. Tam tramwaj wjeżdżałby na ul. Nową Politechniczną i do al. Grunwaldzkiej dojeżdżałby ul. Do Studzienki.

Dodatkowym rozwiązaniem miałby być właśnie by-pass trasy tramwajowej do dworca PKP we Wrzeszczu, poprowadzony ul. Dmowskiego.

Opinie (277) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.