stat

Karty do głosowania - jak wyglądają?

Białe do głosowania na kandydatów do Sejmu, żółte do głosowania na kandydatów do Senatu - to karty, które wyborcy otrzymają w niedzielę 9 października w Okręgowych Komisjach Wyborczych.Wzór karty do głosowania w wyborach do Sejmu RP
Wzór karty do głosowania w wyborach do Sejmu RP
W obwodach głosowania utworzonych w kraju karta do głosowania w wyborach do Sejmu RP składa się z odpowiedniej liczby zadrukowanych jednostronnie, zbroszurowanych i trwale połączonych kart formatu A4.

Każda karta na zadrukowanej stronie, w górnej lewej części, opatrzona jest oznaczeniem "Okręg wyborczy nr ..." i nazwą miejscowości, w której mieści się siedziba okręgowej komisji wyborczej. Pośrodku pierwszej karty, w jej górnej części, umieszczony jest napis "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu...". Z kolei niżej znajdują się numer lisy oraz nazwa lub skrót komitetu wyborczego.

Z kolei karty do głosowania w wyborach do Senatu RP mają zostać wydrukowane na żółtym papierze.
Z kolei karty do głosowania w wyborach do Senatu RP mają zostać wydrukowane na żółtym papierze.
W centralnej części karty umieszczone są liczby porządkowe, kratki o wymiarach 6 mm na 6 mm służące do oddania głosu, a tuż obok nich nazwiska i imiona kandydatów. Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej na jednej karcie może być umieszczona tylko jedna lista kandydatów na posłów.

Ponadto na każdej karcie, w jej dolnej części, zamieszczona jest informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Czytamy w niej, że głosować można tylko na jedną listę, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu. Postawienie znaku "x" w kratce obok nazwisk kandydatów z różnych list lub niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

W przypadku karty do głosowania w wyborach do Senatu nazwiska kandydatów na senatora umieszcza się w jednej kolumnie, a na jednej karcie znajdują się nazwiska nie więcej niż 14 kandydatów.

Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak "x" z lewej strony obok nazwiska kandydata, na którego głosuje wyborca. Postawienie znaku "x" w więcej niż jednej kratce lub niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Na dole pierwszej karty do głosowania na kandydatów do Sejmu i do Senatu znajduje się miejsce na pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz drukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (5)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Gdzie głosować?

Powiększ mapę »