Kandydat z list PSL apeluje o zajęcie się sprawą spalarni Port Service

Najnowszy artukuł na ten temat

Wybory się skończyły, ale część plakatów wyborczych jeszcze wisi

Andrzej Kobylarz i Łukasz Hamadyk zabrali głos ws. spalarni odpadów Port Service
Andrzej Kobylarz i Łukasz Hamadyk zabrali głos ws. spalarni odpadów Port Service fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Doprowadzenie do likwidacji spalarni odpadów niebezpiecznych Port Service przy ul. mjr. Henryka Sucharskiego 75 i walkę z zachorowalnością na nowotwory zapowiada poseł Andrzej Kobylarz, "jedynka" w okręgu gdańskim na listach PSL. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wystosowano w tej sprawie apel do gdańskich radnych.Czy Port Service powinien się wyprowadzić z Gdańska?

tak, jak najszybciej 78%
tak, ale dopiero po wygaśnięciu umowy, żeby uniknąć płacenia kar 9%
nie, taki zakład jest potrzebny i powinien zostać tam, gdzie jest 7%
nie, ale powinien zmienić lokalizację na inne miejsce w Gdańsku 6%
zakończona Łącznie głosów: 1296
Na finiszu kampanii wyborczej konferencję prasową zorganizował Andrzej Kobylarz, kandydat z list PSL w okręgu gdańskim, a obecnie poseł Kukiz 15.

- W województwie pomorskim mamy najwyższy wskaźnik zachorowalności na choroby nowotworowe, a na choroby tarczycy mamy najwyższy wskaźnik w Europie. Powodem tego stanu mogą być zakłady, które są umieszczone m.in. na terenie Gdańska. Takim zakładem na pewno jest tu spalarnia odpadów niebezpiecznych Port Service, Fosfory, czy Zakład Utylizacyjny w Szadółkach. My mówimy stop! Mówimy, że wyeliminujemy wszystkie kwestie związane z truciem ludzi, zależy nam na zmniejszeniu zachorowalności na nowotwory. Jeśli uda mi się ponownie wejść do Sejmu, zrobię wszystko, aby władze Gdańska zmusić do zakończenia umowy z Port Service. Zdrowie ludzkie jest najważniejsze, a nie kwota odszkodowania - powiedział Kobylarz.

Apel o rozwiązanie umowy z Port ServiceObecny na konferencji Łukasz Hamadyk ze Stowarzyszenia Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, który współpracuje z Kobylarzem, podkreślał z kolei, że umowa z Port Service powinna zostać jak najszybciej rozwiązana.

- Apelujemy o to od dawna. Właśnie dostaliśmy odpowiedź od władz miasta na nasze pismo z prośbą o udostępnienie informacji dotyczącej wysokości kwoty odszkodowania, jakie trzeba by było zapłacić tej firmie w przypadku zerwania z nią umowy. W tej odpowiedzi niestety żadna kwota nie pada, jest za to informacja, że wyliczenie tej kwoty wymaga kosztownego postępowania, które mogłoby zostać uznane za bezpodstawne i narazić władze miasta na zarzuty o niegospodarność - wskazywał Hamadyk. - Jestem przekonany, że nie byłoby takiego zarzutu, bo wszyscy mieszkańcy chcą się tego zakładu pozbyć z Gdańska - stwierdził.
Hamadyk z Kobylarzem zaapelowali do gdańskich radnych o złożenie wniosku ws. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu na Westerplatte, gdzie siedzibę ma Port Service. Chodzi o wprowadzenie do niego zapisów, które zakazywałyby prowadzenia tam tego typu działalności.

Mieszkańcy regularnie się skarżąObecnie miasto nie prowadzi żadnych prac zmierzających do zmiany planu zagospodarowania obejmującego teren Port Service. W Nowym Porcie trwa tymczasem zbiórka podpisów mieszkańców pod wnioskiem o rozwiązanie umowy z Port Service. To bowiem dla mieszkańców tej dzielnicy działalność zakładu jest mocno uciążliwa. Regularnie pojawiają się stamtąd skargi na chemiczny, gryzący zapach wydobywający się z kominów spalarni.

Umowa z Port Service obowiązuje jeszcze przez 5 lat. Prezydent Paweł Adamowicz zapowiadał, że nie będzie zgody miasta na jej przedłużenie. Firmie już kilka lat temu proponowano przeprowadzkę na tereny bardziej oddalone od zabudowy mieszkaniowej. Ale żadna z propozycji ostatecznie nie została przyjęta.

Proponowane nowe lokalizacje Port Service: jedna byłaby usytuowana na południe od oczyszczalni ścieków Wschód (teren w dyspozycji GIWK), druga na terenach znajdujące się na północ od oczyszczalni (własność Gdańska).
Proponowane nowe lokalizacje Port Service: jedna byłaby usytuowana na południe od oczyszczalni ścieków Wschód (teren w dyspozycji GIWK), druga na terenach znajdujące się na północ od oczyszczalni (własność Gdańska). trojmiasto.pl
Port Service w skali roku spala około 11 tys. ton odpadów niebezpiecznych, których nie można zutylizować w ZU Szadółki. Są to głównie odpady medyczne, w tym odpady zawierające żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny, czy przeterminowane leki. Odpady medyczne pochodzą nie tylko z trójmiejskich szpitali, ale też z Wejherowa, Słupska i części szpitali z województwa zachodniopomorskiego.

Spółka przetwarza też 30 tys. odpadów płynnych pochodzących ze statków w Stoczni Remontowej (zużyte oleje, płyny chłodnicze, szlamy) i z innych zakładów przemysłowych. Głośno w całej Polsce o jej działalności było kilkukrotnie. Najpierw, w 2012 r., za sprawą składowania w Gdańsku 22 tys. ton skażonej ziemi z toksycznym HCB, sprowadzonej z Ukrainy. Później, w 2018 r., Port Service sprowadziło 362 ton chemikaliów nielegalnie składowanych w Gostyninie.

Ewentualną likwidację zakładu komplikuje fakt, że mieści się on na gruntach Skarbu Państwa. Umowa dzierżawy obowiązuje od 1994 r. do 2024 r., a jej wcześniejsze zerwanie wiąże się z konsekwencjami finansowymi i prawnymi.

Opinie (214) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • PSL...tak dla przypomnienia to ta partia co wnioskowała podwyższ.wieku emerytalnego i miała udział w wyprowadzeniu OFE- do tego jak jeszcze był tam Pawlak POdpisali b.niejorzystną umowę gazową z Rosją za którą odbiorcy płacą prawie 15 lat-koniec tej umowy w 2022r..W sumie z rolnikami już niewiele mają wspólnego,stąd połączenie z Kukizem,który w sumie idzie tylko żeby zachować poselskie benefita.Ja mam pytanie do PSL...które obietnice wyborcze z lat 2007-2015 zostały spełnione?Proszę o co najmniej 10 punktów.Szczególnie zainteresowani będą zapewne mieszkańcy Tczewa.

  • 195 51

 • PSL... Chorągiewki. Wam już dziękujemy!

  • 161 26

 • A ja apeluje do polityków aby nie apelowali tylko tworzyli prawo dla ludzi a nie dla siebie!

  Nie dla złotoustych polityków wszelkiej maści!

  • 144 3

 • wreszcie

  czemu tak późno podniesiono ten temat

  • 67 33

 • Oportuniści jakich mało

  Obiecać to można wszystko. I tak wyborczych świecidełek nie traktuje się poważnie. Zresztą politycy nie dotrzymują danego słowa.

  • 99 3

 • a jak się to ma do treści artykułu ?

  • 22 32

 • Gdzie byłeś w latach 2007-2015 jak byliście przy korycie??

  • 156 19

 • nie podoba się, że wytykam i**otyczne wydatki UM ?

  a na przeprowadzenie wyliczenia kosztów nie można znaleźć kasy ?

  • 37 8

 • wedle ostatnich sondaży PSL nie przekracza progu

  • 102 15

 • są dwie partie którym nie ufam, to PSL i PO.

  Dużo obiecują a jak wygrają to zapominają co obiecali.

  • 155 44

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.