stat

Jarosław Wałęsa został "dwójką" na liście Koalicji Obywatelskiej

Jarosław Wałęsa ostatecznie porozumiał się z przewodniczącym PO i został "dwójką" na listach KO do Sejmu.
Jarosław Wałęsa ostatecznie porozumiał się z przewodniczącym PO i został "dwójką" na listach KO do Sejmu. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Rada Krajowa PO zaprezentowała ostateczne listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu. Na drugiej pozycji w Gdańsku znalazł się Jarosław Wałęsa, jedynką pozostał Sławomir Neumann. Z kolei w okręgu gdyńsko-słupskim pojawił się Radomir Szumełda, działacz KOD.Czy pójdziesz na wybory parlamentarne?

tak, obowiązkowo 87%
to zależy od kampanii i ostatecznych list 5%
nie, nie lubię polityki 8%
zakończona Łącznie głosów: 1765
Rada Krajowa głosowała w poniedziałek nad listą 920 kandydatów w wyborach do Sejmu i 80 kandydatów w wyborach do Senatu. PO idzie do wyborów w koalicji z Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Zielonymi.

- Będziemy wszędzie - w każdej gminie, każdym powiecie, każdym regionie - mówił lider PO Grzegorz Schetyna. Zaznaczył też, że kandydaci będą przedstawiani codziennie przez całą kampanię wyborczą.
W Pomorskiem liderem gdańskiej listy jest w dalszym ciągu szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Po tym, jak agenci CBA zainteresowali się jego oświadczeniami majątkowymi, twierdząc, że wydawał pieniądze zasilające konto jego biura poselskiego na biżuterię, restauracje, alkohol, były podejrzenia, że spadnie o kilka pozycji niżej.

Neumann trzy dni temu zapowiedział jednak, że złoży w prokuraturze zawiadomienie przeciwko CBA, które, jak twierdzi polityk, działając na polityczne zamówienie, próbuje go oczerniać i pomawiać, w efekcie pozostał "jedynką" na liście.

Sławomir Neumann jest liderem gdańskiej listy do Sejmu.
Sławomir Neumann jest liderem gdańskiej listy do Sejmu. mat. prasowe
Z przewodniczącym PO porozumiał się też Jarosław Wałęsa. Pierwotnie Schetyna miał zaproponować Wałęsie start z pierwszego miejsca, ale w Elblągu. Obecnie Wałęsa został "dwójką", przystał na to, choć zazwyczaj sam wybierał ostatnie miejsce na liście, jak w ostatnich wyborach do europarlamentu, które jednak nie przyniosły mu wygranej.

Jego druga lokata skutkuje dalszymi przesunięciami na liście, Agnieszka Pomaska, szefowa gdańskiego PO, jest trzecia, a Piotr Adamowicz (brat zamordowanego prezydenta Gdańska) spadł na czwartą pozycję.

Są też roszady na gdyńskich listach, gdzie na ósmym miejscu pojawiło się nazwisko Radomira Szumełdy, działacza KOD, a wieloletni poseł Tadeusz Aziewicz znalazł się ostatecznie na szóstej pozycji.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami jedynką w Gdyni pozostanie Barbara Nowacka, córka posłanki z tego regionu - Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Drugie miejsce na liście zajmuje poseł Kazimierz Plocke, a trzecie - poseł ze Słupska, Zbigniew Konwiński. Z czwartego miejsca wystartuje posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska.

Liderką listy KO w Gdyni będzie Barbara Nowacka.
Liderką listy KO w Gdyni będzie Barbara Nowacka. mat. prasowe


Kandydaci KO do Sejmu z Pomorza

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej - okręg 25 - gdański:
1. Sławomir Neumann,
2. Jarosław Wałęsa,
3. Agnieszka Pomaska,
4. Piotr Adamowicz,
5, Małgorzata Chmiel,
6. Józef Sarnowski,
7. Jerzy Borowczak,
8. Piotr Widz,
9. Piotr Bauć,
10. Piotr Bagiński,
11. Małgorzata Wójcik,
12. Monika Gancarewicz,
13. Maciej Rusek,
14. Stefan Skonieczny,
15. Jacek Michalski,
16. Anita Czarniecka,
17. Jan Kulas,
18. Alicja Hantke-Owsiak,
19. Agata Czyżewska,
20. Natalia Pobłocka,
21. Mariusz Śledź,
22. Lucyna Maj,
23. Roman Rezmerowski,
24. Ewa Lieder.

Kandydaci KO do Sejmu - okręg 26 - gdyńsko-słupski:
1. Barbara Nowacka,
2. Kazimierz Plocke,
3. Zbigniew Konwiński,
4. Henryka Krzywonos-Strycharska,
5. Leszek Bonna,
6. Tadeusz Aziewicz,
7. Grzegorz Furgo,
8. Radomir Szumełda,
9. Janina Kwiecień,
10. Piotr Wittbrodt,
11. Danuta Wawrowska,
12. Arkadiusz Dzierżyński,
13. Krystyna Łuczycka,
14. Marika Domozych,
15. Andrzej Struk,
16. Karolina Szczygieł,
17. Iwona Mielewczyk,
18. Jaromir Szroeder,
19. Michał Orfin,
20. Anna Wojtunik,
21. Elżbieta Singer,
22. Iwona Ryckiewicz,
23. Adam Bondarenko,
24. Rafał Szlas,
25. Tomasz Sopyłło,
26. Igor Skórzybut,
27. Zdzisław Czucha,
28. Marek Dąbkowski.

Kandydaci KO do Senatu

Bogdan Borusewicz - Gdańsk
Sławomir Rybicki - Gdynia
Leszek Czarnobaj - okręg żuławsko-powiślański
Ryszard Świlski - okręg kociewski
Stanisław Lamczyk - okręg kaszubski
Kazimierza Kleina - okręg słupski

Pełne listy PiS i liderzy LewicyW zeszłym tygodniu kompletne listy kandydatów do parlamentu zaprezentowało Prawo i Sprawiedliwość. W Gdańsku na czele znalazł się wiceminister kultury Jarosław Sellin, a drugie miejsce przypadło szefowi klubu radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska - Kacprowi Płażyńskiemu. W Gdyni liderem listy PiS jest poseł i szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała. Na kolejnych miejscach znaleźli się poseł Aleksander Mrówczyński oraz rzecznik rządu Piotr Müller.

Kobiety liderkami pomorskiej Lewicy w wyborach parlamentarnychCzęściowe listy ogłosiła też Lewica, gdzie liderkami są kobiety: Beata Maciejewska z Wiosny w Gdańsku i Joanna Senyszyn z SLD w Gdyni. Na drugim miejscu na listach Lewicy w Gdańsku ma się znaleźć była wiceminister w rządzie SLD, Jolanta Banach. W ostatnich latach była m.in. współtwórczynią ugrupowania Lepszy Gdańsk, bezskutecznie walczącego o miejsca w gdańskiej Radzie Miasta.

Marek Biernacki, m.in. były polityk PO i minister spraw wewnętrznych, będzie z kolei liderem PSL w Gdyni. Co ciekawe, "ludowcy" w okręgu gdańskim - w ramach Koalicji Polskiej z Kukiz'15 - planują wystawić Andrzeja Kobylarza, lidera Kukiz'15 w okręgu elbląskim w poprzednich wyborach.

Wybory do parlamentu odbędą się 13 październikaDo Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło już 12 zawiadomień o utworzeniu komitetu wyborczego. Siedem spośród nich dotyczy komitetów wyborczych partii politycznych. Cztery dotyczą komitetów wyborczych wyborców, a jeden to koalicyjny komitet wyborczy. Dokumenty do rejestracji komitetów złożyły m.in. Koalicja Obywatelska, Lewica, Bezpartyjni Samorządowcy czy PiS.

Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć próg wyborczy, który wynosi 5 proc. w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji to 8 proc.

Termin na złożenie do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upływa w poniedziałek 26 sierpnia. Natomiast o północy 3 września mija termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów i kandydatów na senatorów w celu zarejestrowania.

Opinie (434) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.