Politycy z Trójmiasta przymierzani do wysokich stanowisk

Najnowszy artukuł na ten temat

Wybory się skończyły, ale część plakatów wyborczych jeszcze wisi

Wybory parlamentarne odbyły się 13 października. Właśnie trwa kompletowanie nowego składu rządu oraz m.in. wybór nowego marszałka Senatu
Wybory parlamentarne odbyły się 13 października. Właśnie trwa kompletowanie nowego składu rządu oraz m.in. wybór nowego marszałka Senatu fot.Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Opadł już kurz po kampanii i wyborach parlamentarnych, więc czas na polityczne roszady. W Warszawie trwają przymiarki do wyboru nowego marszałka Senatu i powołania nowych ministrów w rządzie PiS. Na giełdzie nazwisk do objęcia tych wysokich funkcji pojawili się politycy z Trójmiasta. Zmiany personalne czekają też lokalne podwórko, bo trzeba wybrać nowego wicemarszałka województwa pomorskiego. Prawdopodobnie zmieni się też szef regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej.Czy śledzisz działalność polityków z Trójmiasta?

tak, bo ciekawi mnie to, co robią dla regionu 51%
nie, nie interesuję się ich działalnością 24%
czasami, gdy zajmują się głośnymi sprawami 25%
zakończona Łącznie głosów: 1071
Sławomir Rybicki, pochodzący z Gdańska senator Koalicji Obywatelskiej, jest typowany na nowego marszałka Senatu. To polityk z bogatym doświadczeniem, brat zmarłego w katastrofie smoleńskiej Arkadiusza "Arama" Rybickiego. Wcześniej, w kuluarowych rozmowach dotyczących nowego marszałka Senatu, padało nazwisko innego polityka z Gdańska - Bogdana Borusewicza. Jego kandydatura miała jednak zostać odrzucona, a na prowadzenie w wyścigu o marszałkowski fotel ma się wysuwać właśnie Rybicki wybrany z okręgu nr 64 obejmującego Gdynię i powiat pucki.

Sławomir Rybicki ma być najpoważniejszym kandydatem na nowego marszałka Senatu
Sławomir Rybicki ma być najpoważniejszym kandydatem na nowego marszałka Senatu www.facebook.com/rybickislawomir/
O tym, że Rybicki jest najpoważniejszym i wspólnym kandydatem opozycji do objęcia funkcji marszałka Senatu, poinformowały "Fakty" TVN.

Jego kandydatura miała paść i spotkać się z uznaniem liderów opozycyjnych partii podczas ich wtorkowego spotkania z Grzegorzem Schetyną, szefem PO. W środę jednak "Rzeczpospolita", powołując się na anonimowe wypowiedzi "ważnego polityka z PSL", podała, że podczas tego spotkania nie było rozmów o personaliach.

Ostateczne decyzje w sprawie stanowisk w Senacie mają jednak zapaść w przyszłym tygodniu, a w tym czasie sporo może się jeszcze zmienić.

Marcin Horała z Gdyni typowany na nowego ministra infrastrukturyMarcin Horała, poseł z Gdyni jest typowany na nowego ministra infrastruktury
Marcin Horała, poseł z Gdyni jest typowany na nowego ministra infrastruktury fot.Maciej Czarniak/trojmiasto.pl
Giełda nazwisk ruszyła też w przypadku składu nowego rządu PiS. I tu pojawia się Marcin Horała, poseł z Gdyni i szef pomorskich struktur tej partii. Horała w ostatniej kadencji Sejmu był przewodniczącym komisji śledczej ds. VAT. Teraz typowany jest na nowego ministra infrastruktury. Pytany przez nas o to, czy jest coś na rzeczy, ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza.

- Nie zajmujmy się plotkami. Trwają rozmowy, zajmują się tym ważni ludzie: premier, szefowie partii koalicyjnych. Gdzie mi tam, małemu żuczkowi, do takich spraw. To nie wynikami zdobytymi w wyborach obsadza się funkcje rządowe, tylko kompetencjami - mówi nam Marcin Horała.

Agnieszka Pomaska zamiast Sławomira Neumanna?Agnieszka Pomaska może zastąpić Sławomira Neumanna na stanowisku szefa pomorskiej PO
Agnieszka Pomaska może zastąpić Sławomira Neumanna na stanowisku szefa pomorskiej PO www.facebook.com/apomaska/
Zmiany mogą też nastąpić w lokalnych strukturach PO. W samej partii coraz głośniej mówi się o tym, że stanowisko szefa regionu pomorskiego stracić powinien Sławomir Neumann. Miałaby to być "kara" za ujawnione tuż przed wyborami taśmy, w których polityk w niewybrednych słowach wypowiada się m.in. o wyborcach i mieszkańcach Tczewa. Jego miejsce miałaby zająć posłanka z Gdańska Agnieszka Pomaska.

- Agnieszka Pomaska ma największe szanse, by zastąpić Sławomira Neumanna. Nie ma obecnie innej, realnej kontrkandydatury na szefa regionu - mówi nam jeden z polityków PO.
Sama Pomaska pytana ostatnio przez dziennikarzy, czy będzie startować w wyborach na szefa pomorskiej PO, odpowiedziała, że tego nie wyklucza.

-Z całą pewnością Platforma Obywatelska potrzebuje nowego otwarcia i ja będę robiła wszystko, żeby to nowe otwarcie było - stwierdziła.
Termin wewnętrznych wyborów w regionalnej PO nie jest jednak jeszcze znany. Jak dowiadujemy się nieoficjalnie, mają się one odbyć dopiero po wyborach prezydenckich w 2020 r.

Trwają poszukiwania nowego wicemarszałka województwaW Urzędzie Marszałkowskim trwają obecnie poszukiwania kandydata na wicemarszałka w miejsce Ryszarda Świlskiego, który został senatorem
W Urzędzie Marszałkowskim trwają obecnie poszukiwania kandydata na wicemarszałka w miejsce Ryszarda Świlskiego, który został senatorem www.facebook.com/swilski/
Wybory parlamentarne wymusiły też zmianę na stanowisku wicemarszałka woj. pomorskiego. Do Senatu dostał się bowiem ten dotychczasowy - Ryszard Świlski.

Aktualnie trwają konsultacje marszałka z radnymi w tej sprawie. Nowym wicemarszałkiem może zostać ktoś z radnych, ale nie musi. Dlatego w nieoficjalnych rozmowach na ten temat przewija się nazwisko Michała Owczarczaka, który w latach 2007-2015 był wicewojewodą pomorskim.

- Zgodnie z ustawą o samorządzie województwa marszałek ma miesiąc na przedstawienie radnym województwa nowego kandydata na stanowisko wicemarszałka. W tej chwili marszałek Struk wciąż zastanawia się nad odpowiednią kandydaturą. Nie wiadomo więc, czy kandydata uda się przedstawić już na najbliższej sesji Sejmiku 28 października. Na razie taki punkt nie znalazł się w porządku obrad - informuje Michał Piotrowski, rzecznik marszałka województwa.

Opinie (359) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.