Historia starć o fotel prezydenta Gdańska

Najnowszy artukuł na ten temat

Prezydent Gdyni wybrał zastępców

Przemówienie Pawła Adamowicza po ogłoszeniu jego zwycięstwa w drugiej turze wyborów w 2018 r.


W niedzielnym głosowaniu Paweł Adamowicz po raz piąty z rzędu wygrał wybory prezydenckie w Gdańsku. Zobaczmy, jak wyglądały starcia o fotel prezydenta Gdańska w poprzednich latach.Czy pamiętasz poprzedników Pawła Adamowicza, Wojciecha Szczurka i Jacka Karnowskiego?

nie, za mojego życia tylko oni byli prezydentami 47%
jak przez mgłę, ale nazwisk nie pamiętam 25%
tak, choć musiał(a)bym się zastanowić, jak się nazywali i kiedy rządzili 16%
tak, ponieważ interesuję się polityką, także lokalną 12%
zakończona Łącznie głosów: 2554
Przypomnijmy: Paweł Adamowicz wygrał drugą turę wyborów na prezydenta Gdańska z wynikiem 64,8 proc., podczas gdy jego konkurent, Kacper Płażyński otrzymał 35,2 proc.

Przypomnijmy sobie, jak wyglądały wyborcze starcia w Gdańsku w poprzednich latach.

2014 r. Adamowicz (61,25 proc.) wygrywa w drugiej turze z Andrzejem JaworskimW 2014 roku, w wyborach na prezydenta Gdańska, również doszło do drugiej tury głosowania. Warto dodać, że zdarzyło się to po raz pierwszy od 12 lat. W powtórzonym głosowaniu Paweł Adamowicz otrzymał w 67034 głosów, tj. 61,25 proc. ważnych. Na kandydata PiS, startującego wówczas po raz trzeci Andrzeja Jaworskiego, zagłosowało 48730 osób, czyli 38,75 proc. głosujących.

W 2014 roku Paweł Adamowicz świętował swoje zwycięstwa dopiero po drugiej turze wyborów.
W 2014 roku Paweł Adamowicz świętował swoje zwycięstwa dopiero po drugiej turze wyborów.
Dwa tygodnie wcześniej, w pierwszej turze głosowania, obaj kandydaci uzyskali: Paweł Adamowicz 45,84 proc., Andrzej Jaworski 26,37 proc. Prezydent Gdańska był tak zaskoczony swoim wynikiem, iż przyznał, że czuje się przez mieszkańców Gdańska "przeczołgany".

2010 r: Adamowicz (52,35 proc.) wygrywa w pierwszej turze z Andrzejem JaworskimOsiem lat temu emocje wyborcze w Gdańsku skończyły się już w pierwszej turze głosowania. Paweł Adamowicz uzyskał w niej 52,35 proc. i zdeklasował konkurencję. Jego głównym rywalem, już po raz drugi, był Andrzej Jaworski, który uzyskał wówczas 22,23 proc. głosów.

Wybory w 2010 r. były łatwe dla Pawła Adamowicza. Wygrał je gładko w pierwszej turze.
Wybory w 2010 r. były łatwe dla Pawła Adamowicza. Wygrał je gładko w pierwszej turze. fot. Michał Rumas/KFP
Pozostali byli jedynie tłem dla tej rywalizacji: Krzysztof Andruszkiewicz - 8,37 proc., Dariusz Adamowicz - 8,21 proc., Stanisław Cora - 3,24 proc., Wojciech Podjacki - 2,81 proc., Zofia Gosz - 2,79 proc.

2006 r.: Adamowicz (60,87 proc.) wygrywa w pierwszej turze z Andrzejem Jaworskim12 lat temu Paweł Adamowicz pewnie rozstrzygnął rywalizację wyborczą także już w pierwszej turze głosowania. Uzyskał w niej 96485 głosów, czyli 60,87 proc. wszystkich. Jego głównym rywalem był kandydujący wówczas po raz pierwszy Andrzej Jaworski z PiS, którego poprało 47041 gdańszczan, czyli 29,67 proc. głosujących.

W 2006 roku szefem zwycięskiej kampanii wyborczej Pawła Adamowicza był Jarosław Wałęsa - jego konkurent w wyborach w 2018 r.
W 2006 roku szefem zwycięskiej kampanii wyborczej Pawła Adamowicza był Jarosław Wałęsa - jego konkurent w wyborach w 2018 r. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Kolejne miejsca zajęli wówczas Krzysztof Pusz, Marian Szajna, Bartosz Nowaczyk i Andrzej Młot.

2002 r.: Adamowicz (72,28 proc.) wygrywa w drugiej turze z Markiem Formelą16 lat temu polska i gdańska scena polityczna wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Dość powiedzieć, że w pierwszej turze wyborów rywalizowało aż 11 kandydatów, w tym tak znane do dziś postaci jak Bogdan Borusewicz czy Jacek Kurski. Przy tak licznym gronie kandydatów głosy gdańszczan musiały się rozłożyć i w efekcie niezbędna była druga tura głosowania. Zmierzyli się w niej Paweł Adamowicz (37,46 proc. głosów w pierwszej turze) i - ku zaskoczeniu wielu - reprezentujący Sojusz Lewicy Demokratycznej Marek Formela (17,49 proc.).

Paweł Adamowicz podczas kampanii przed wyborami samorządowymi w 2002 roku.
Paweł Adamowicz podczas kampanii przed wyborami samorządowymi w 2002 roku. fot. Maciej Kosycarz/KFP
W powtórnym głosowaniu ówczesny prezydent, pełniący wówczas tę funkcję po wyborze przez Radę Miasta, dostał 71639 głosów, czyli 72,28 proc. wszystkich oddanych. Jego rywal przekonał do siebie 27474 gdańszczan, czyli 27,72 proc. głosujących.

1998 r: radni wybierają Pawła Adamowicza na jego pierwszą kadencjęSwoją pierwszą kadencję w fotelu prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz rozpoczął w 1998 r. Jednak 20 lat temu nie odbywały się jednak bezpośrednie wybory na to stanowisko - włodarza miasta wskazywali wówczas radni.

Paweł Adamowicz w 1998 roku, podczas swojej pierwszej kadencji w fotelu prezydenta Gdańska.
Paweł Adamowicz w 1998 roku, podczas swojej pierwszej kadencji w fotelu prezydenta Gdańska. fot. Maciej Kosycarz/KFP
Paweł Adamowicz był w tym czasie szefem największego w Radzie Miasta klubu AWS, miał już za sobą kadencję w fotelu szefa radnych, którą pełnił w czasie, gdy prezydentem Gdańska był Tomasz Posadzki z Unii Wolności. Jego stanowisko było pewne jeszcze przed wyborami.

Opinie (190) ponad 10 zablokowanych

 • I pięknie

  Wygrał pan Pawłowicz, a dlaczego? Dajta lepszego kandydata na kandydata. Pan pampers jest za słaby i z,pisa, a tu nikt pisa nie chce. Nikt normalny nie chce macek nowogrodzkiej.

  • 283 126

 • Ps

  Drodzy trollowcy, nikt mi nie płaci, to moje i tylko wywody. Choć otoczenie mam pisewskie. Analizuje, rozbieram na czynniki pierwsze i pisy mnie nie przekonują, choć dali aż pincet plus.

  • 32 19

 • Ufff, odetchnęliśmy z ulgą. Stołki i synekury obronione na kolejne 5 lat.

  Można teraz spokojnie "porządzić" przez 4,5 roku a potem sobie na chwilę przypomnimy że potrzeba głosów wyborców na kolejną kadencję.

  • 176 116

 • I teraz biedny pan Kacper

  Wróci na ciepłą posadkę w Enerdze, a z ukrycia będą mogli już wyjść tacy jak Jaworski, Śniadek czy inne Guzikiewicze. A co z osieroconymi trollami? Kto się nimi zaopiekuje?! Jak żyć, Panie Kacprze, jak żyć... ;)

  • 226 94

 • Taas

  A na tvp info znów powiedzieli...ze Pis wygrał :-)))

  • 142 44

 • Żal. Szkoda.

  Na Lechu W. wyborcy poznali się wcześniej..

  • 77 47

 • Oby pan budyń nie zapraszał imigrantów

  I nie stawiał więcej galeri handlowych , o marszach równości nić już nie będę mówić

  • 159 82

 • Pisuary precz z Gdańska!

  Skończyło się trolowanie za ruble z nowogrodzkiej! Teraz zostanie wam łysy zasiłek!
  Nie będzie koryta dlapisiunów. Bua ha ha!
  Jak tam u was ? Dalej Pięknie i Słonecznie?

  • 107 147

 • Jeszcze troszkę poczekacie

  Choć np. byli radni z Gdyni są już "zagospodarowani" jak p. Strzelczyk.

  • 3 4

 • Zatem beton trzyma się krzepko

  Tylko proszę nie marudzic potem

  • 163 67

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.