stat

Karty do głosowania - jak wyglądają?

Białe do głosowania na kandydatów do Sejmu, żółte do głosowania na kandydatów do Senatu - to karty, które wyborcy otrzymają w niedzielę 9 października w Okręgowych Komisjach Wyborczych.Wzór karty do głosowania w wyborach do Sejmu RP
Wzór karty do głosowania w wyborach do Sejmu RP
W obwodach głosowania utworzonych w kraju karta do głosowania w wyborach do Sejmu RP składa się z odpowiedniej liczby zadrukowanych jednostronnie, zbroszurowanych i trwale połączonych kart formatu A4.

Każda karta na zadrukowanej stronie, w górnej lewej części, opatrzona jest oznaczeniem "Okręg wyborczy nr ..." i nazwą miejscowości, w której mieści się siedziba okręgowej komisji wyborczej. Pośrodku pierwszej karty, w jej górnej części, umieszczony jest napis "KARTA DO GŁOSOWANIA w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu...". Z kolei niżej znajdują się numer lisy oraz nazwa lub skrót komitetu wyborczego.

Z kolei karty do głosowania w wyborach do Senatu RP mają zostać wydrukowane na żółtym papierze.
Z kolei karty do głosowania w wyborach do Senatu RP mają zostać wydrukowane na żółtym papierze.
W centralnej części karty umieszczone są liczby porządkowe, kratki o wymiarach 6 mm na 6 mm służące do oddania głosu, a tuż obok nich nazwiska i imiona kandydatów. Zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej na jednej karcie może być umieszczona tylko jedna lista kandydatów na posłów.

Ponadto na każdej karcie, w jej dolnej części, zamieszczona jest informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Czytamy w niej, że głosować można tylko na jedną listę, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu. Postawienie znaku "x" w kratce obok nazwisk kandydatów z różnych list lub niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

W przypadku karty do głosowania w wyborach do Senatu nazwiska kandydatów na senatora umieszcza się w jednej kolumnie, a na jednej karcie znajdują się nazwiska nie więcej niż 14 kandydatów.

Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak "x" z lewej strony obok nazwiska kandydata, na którego głosuje wyborca. Postawienie znaku "x" w więcej niż jednej kratce lub niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Na dole pierwszej karty do głosowania na kandydatów do Sejmu i do Senatu znajduje się miejsce na pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz drukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.
Dodaj zdjęcie do artykułu
Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Tytuł:
Treść:
Autor (opcjonalny):
E-mail (opcjonalny):
Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Opinie (razem: 5)

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Gdzie głosować?

Powiększ mapę »